DEHR33F821KN3A
Mfr.Part #
DEHR33F821KN3A
Description
CAP CER 820PF 3.15KV RADIAL
Tolerance :
±10%
Size / Dimension :
0.472Dia 12.00mm
Mount :
Through Hole
Lead Free :
Lead Free
Lead Pitch :
7.5mm
Rated (DC) Voltage (URdc) :
3150V
Depth :
6mm
No
Length :
12mm
Voltage - Rated DC :
3kV
Lead/Base Style :
Straight
Operating Temperature :
-25°C~125°C
Lead Spacing :
0.295 7.50mm
Height Seated (Max) :
0.591 15.00mm
Radial, Disc
Packing Method :
Ammo Pack
Capacitance :
820pF
Pbfree Code :
yes
Lifecycle Status :
DISCONTINUED (Last Updated: 5 months ago)
Packaging :
Tape and Box (TB)
Datasheets
DEHR33F821KN3A
Murata Electronics DEHR33F821KN3A
DEH 820pF Ceramic Capacitor ±10% R 0.472Dia 12.00mm -25°C~125°C 2 Terminations High Voltage, Low Dissipation Factor Through Hole Radial, Disc
DEHR33F821KN3A Overview
Ceramic capacitor is 0.472Dia 12.00mm in size/dimension for this device.Generally, the temperature coefficient of resistance is defined as the change in electrical resistance of a substance with respect to temperature changes, and it is equal to R.A voltage of 3kV is required to operate this capacitor.A capacitor's lead pitch is the distance between adjacent threads, and it is 7.5mm.
DEHR33F821KN3A Features
a size/dimension of 0.472Dia 12.00mm
with R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 3kV