DEHR32E102KA2B
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
DEHR32E102KA2B
Manufacturer
Murata Electronics
Package / Case
Radial, Disc
Datasheet
Download
Description
CAP CER 1000PF 250V RADIAL
Manufacturer :
Murata Electronics
Product Category :
Ceramic Capacitors
Size / Dimension :
0.236Dia 6.00mm
Lifecycle Status :
DISCONTINUED (Last Updated: 5 months ago)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Feature :
High Voltage, Low Dissipation Factor
Capacitance :
1000pF
Depth :
4mm
Operating Temperature :
-25°C~125°C
Min Operating Temperature :
-25°C
Max Operating Temperature :
125°C
Mount :
Through Hole
Composition :
Ceramic
Tolerance :
±10%
Series :
DEH
Packaging :
Bulk
RoHS Status :
RoHS Compliant
Lead Diameter :
600 µm
Height Seated (Max) :
0.354 9.00mm
Lead Style :
Formed Leads
Lead/Base Style :
Straight
Mounting Type :
Through Hole
Voltage - Rated :
250V
Radiation Hardening :
No
Temperature Coefficient :
R
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
Lead Pitch :
5mm
Package / Case :
Radial, Disc
Applications :
GENERAL PURPOSE
Voltage - Rated DC :
250V
Termination :
Radial
Datasheets
DEHR32E102KA2B
Murata Electronics DEHR32E102KA2B
DEH 1000pF 250V Ceramic Capacitor ±10% R 0.236Dia 6.00mm -25°C~125°C High Voltage, Low Dissipation Factor Through Hole Radial, Disc
DEHR32E102KA2B Overview
Ceramic capacitor is 0.236Dia 6.00mm in size/dimension for this device.An operating temperature greater than -25°C is necessary for stable operation.Generally, the temperature coefficient of resistance is defined as the change in electrical resistance of a substance with respect to temperature changes, and it is equal to R.A voltage of 250V is required to operate this capacitor.A capacitor's lead pitch is the distance between adjacent threads, and it is 5mm.
DEHR32E102KA2B Features
a size/dimension of 0.236Dia 6.00mm
with R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 250V