DEHR32E102KB2B
Mfr.Part #
DEHR32E102KB2B
Description
CAP CER 1000PF 250V RADIAL
No
Temperature Characteristics Code :
R
Length :
6mm
Voltage - Rated DC :
250V
Number of Terminations :
2
Height Seated (Max) :
0.354 9.00mm
Operating Temperature :
-25°C~125°C
Through Hole
Multilayer :
No
Size Code :
Tolerance :
±10%
Capacitance :
1000pF
HTS Code :
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
Lead Pitch :
5mm
Depth :
4mm
Lifecycle Status :
DISCONTINUED (Last Updated: 5 months ago)
Size / Dimension :
0.236Dia 6.00mm
Datasheets
DEHR32E102KB2B
Murata Electronics DEHR32E102KB2B
DEH 1000pF Ceramic Capacitor ±10% R 0.236Dia 6.00mm -25°C~125°C 2 Terminations High Voltage, Low Dissipation Factor Through Hole Radial, Disc
DEHR32E102KB2B Overview
A program's size/dimension is 0.236Dia 6.00mm for this device.Its coefficient is R and determines the change in resistance per degree of temperature for a substance.With the voltage 250V, it is capable of operating.Lead pitch of a capacitor is simply the distance (spacing) between adjacent threads, and its pitch is 5mm.
DEHR32E102KB2B Features
a size/dimension of 0.236Dia 6.00mm
with R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 250V