DEHR32E152KB2B
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
DEHR32E152KB2B
Manufacturer
Murata Electronics
Package / Case
Radial, Disc
Datasheet
Download
Description
CAP CER 1500PF 250V RADIAL
Manufacturer :
Murata Electronics
Product Category :
Ceramic Capacitors
Voltage - Rated DC :
250V
Lead/Base Style :
Straight
Size / Dimension :
0.276Dia 7.00mm
Feature :
High Voltage, Low Dissipation Factor
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Tolerance :
±10%
Applications :
GENERAL PURPOSE
Length :
7mm
Height Seated (Max) :
0.394 10.00mm
Series :
DEH
Mount :
Through Hole
Temperature Characteristics Code :
R
Packaging :
Bulk
Operating Temperature :
-25°C~125°C
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
Mounting Type :
Through Hole
Termination :
Radial
Size Code :
Number of Terminations :
2
Lead Diameter :
600 µm
Temperature Coefficient :
R
Capacitance :
1500pF
Depth :
4mm
RoHS Status :
RoHS Compliant
Multilayer :
No
Package / Case :
Radial, Disc
Lifecycle Status :
DISCONTINUED (Last Updated: 5 months ago)
Lead Pitch :
5mm
Composition :
Ceramic
Lead Style :
Formed Leads
Radiation Hardening :
No
HTS Code :
Datasheets
DEHR32E152KB2B
Murata Electronics DEHR32E152KB2B
DEH 1500pF Ceramic Capacitor ±10% R 0.276Dia 7.00mm -25°C~125°C 2 Terminations High Voltage, Low Dissipation Factor Through Hole Radial, Disc
DEHR32E152KB2B Overview
For this device, the size/dimension of the program is 0.276Dia 7.00mm.As a general rule, temperature coefficient of resistance is simply the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, and its value is R.Ceramic capacitor runs on voltage of 250V - Rated DC.An unbalanced capacitor has a pitch of 1 (the distance between adjacent threads).
DEHR32E152KB2B Features
a size/dimension of 0.276Dia 7.00mm
with R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 250V