DEHR33F821KA3B
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
DEHR33F821KA3B
Manufacturer
Murata Electronics
Package / Case
Radial, Disc
Datasheet
Download
Description
CAP CER 820PF 3.15KV RADIAL
Manufacturer :
Murata Electronics
Product Category :
Ceramic Capacitors
Feature :
High Voltage, Low Dissipation Factor
Pbfree Code :
yes
Size / Dimension :
0.472Dia 12.00mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Diameter :
12mm
Lifecycle Status :
DISCONTINUED (Last Updated: 5 months ago)
Depth :
6mm
Capacitance :
820pF
Package / Case :
Radial, Disc
Height Seated (Max) :
0.591 15.00mm
Packaging :
Bulk
Operating Temperature :
-25°C~125°C
Lead Spacing :
0.295 7.50mm
Temperature Coefficient :
R
Lead Style :
Formed Leads
Termination :
Radial
RoHS Status :
RoHS Compliant
HTS Code :
Tolerance :
±10%
Multilayer :
No
Series :
DEH
Composition :
Ceramic
Lead Diameter :
600 µm
Applications :
GENERAL PURPOSE
Number of Terminations :
2
Lead/Base Style :
Flat
Size Code :
Lead Pitch :
7.5mm
Rated (DC) Voltage (URdc) :
3150V
Voltage - Rated DC :
3.15kV
Mounting Type :
Through Hole
Lead Length :
25mm
Lead Free :
Lead Free
Mount :
Through Hole
Temperature Characteristics Code :
R
Datasheets
DEHR33F821KA3B
Murata Electronics DEHR33F821KA3B
DEH 820pF Ceramic Capacitor ±10% R 0.472Dia 12.00mm -25°C~125°C 2 Terminations High Voltage, Low Dissipation Factor Through Hole Radial, Disc
DEHR33F821KA3B Overview
Ceramic capacitor is 0.472Dia 12.00mm in size/dimension for this device.Generally, the temperature coefficient of resistance is defined as the change in electrical resistance of a substance with respect to temperature changes, and it is equal to R.A voltage of 3.15kV is required to operate this capacitor.A capacitor's lead pitch is the distance between adjacent threads, and it is 7.5mm.
DEHR33F821KA3B Features
a size/dimension of 0.472Dia 12.00mm
with R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 3.15kV