DEHR33F561KB3B
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
DEHR33F561KB3B
Manufacturer
Murata Electronics
Package / Case
Radial, Disc
Datasheet
Download
Description
CAP CER 560PF 3.15KV RADIAL
Manufacturer :
Murata Electronics
Product Category :
Ceramic Capacitors
Pbfree Code :
yes
HTS Code :
Capacitance :
560pF
Termination :
Radial
Length :
10mm
Series :
DEH
Lead Style :
Formed Leads
Package / Case :
Radial, Disc
Feature :
High Voltage, Low Dissipation Factor
Packaging :
Bulk
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Depth :
6mm
Tolerance :
±10%
Voltage - Rated DC :
3kV
Lead/Base Style :
Straight
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Mount :
Through Hole
Size / Dimension :
0.394Dia 10.00mm
Composition :
Ceramic
Operating Temperature :
-25°C~125°C
Lead Spacing :
0.295 7.50mm
Applications :
GENERAL PURPOSE
Height Seated (Max) :
0.512 13.00mm
Temperature Characteristics Code :
R
Number of Terminations :
2
Size Code :
Mounting Type :
Through Hole
Lead Diameter :
600 µm
Temperature Coefficient :
R
Multilayer :
No
Lead Pitch :
7.5mm
Rated (DC) Voltage (URdc) :
3150V
Datasheets
DEHR33F561KB3B
Murata Electronics DEHR33F561KB3B
DEH 560pF Ceramic Capacitor ±10% R 0.394Dia 10.00mm -25°C~125°C 2 Terminations High Voltage, Low Dissipation Factor Through Hole Radial, Disc
DEHR33F561KB3B Overview
For this device, the size/dimension of the program is 0.394Dia 10.00mm.As a general rule, temperature coefficient of resistance is simply the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, and its value is R.Ceramic capacitor runs on voltage of 3kV - Rated DC.An unbalanced capacitor has a pitch of 1 (the distance between adjacent threads).
DEHR33F561KB3B Features
a size/dimension of 0.394Dia 10.00mm
with R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 3kV