DEHR33F561KA3B
Mfr.Part #
DEHR33F561KA3B
Description
CAP CER 560PF 3.15KV RADIAL
Tolerance :
±10%
Depth :
6mm
Packaging :
Bulk
RoHS Status :
RoHS Compliant
Lead Pitch :
7.5mm
Rated (DC) Voltage (URdc) :
3150V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Lead Free :
Lead Free
Operating Temperature :
-25°C~125°C
Lead Spacing :
0.295 7.50mm
Size / Dimension :
0.394Dia 10.00mm
No
Lead Length :
25mm
Voltage - Rated DC :
3.15kV
Capacitance :
560pF
HTS Code :
Height Seated (Max) :
0.512 13.00mm
Datasheets
DEHR33F561KA3B
Murata Electronics DEHR33F561KA3B
DEH 560pF Ceramic Capacitor ±10% R 0.394Dia 10.00mm -25°C~125°C 2 Terminations High Voltage, Low Dissipation Factor Through Hole Radial, Disc
DEHR33F561KA3B Overview
Programs on this device are of 0.394Dia 10.00mm size/dimension.Temperature coefficient of resistance refers to the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, with R being the highest temperature coefficient.The unit can operate at 3.15kV Volts DC - Rated DC.There is no pitch on capacitors. The pitch on capacitors is simply the distance (spacing) between adjacent threads.
DEHR33F561KA3B Features
a size/dimension of 0.394Dia 10.00mm
with R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 3.15kV