DEHR33F391KB3B
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
DEHR33F391KB3B
Manufacturer
Murata Electronics
Package / Case
Radial, Disc
Datasheet
Download
Description
CAP CER 390PF 3.15KV RADIAL
Manufacturer :
Murata Electronics
Product Category :
Ceramic Capacitors
Series :
DEH
Package / Case :
Radial, Disc
Composition :
Ceramic
Applications :
GENERAL PURPOSE
Size Code :
Rated (DC) Voltage (URdc) :
3150V
Lead/Base Style :
Straight
Tolerance :
±10%
Lifecycle Status :
DISCONTINUED (Last Updated: 5 months ago)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Feature :
High Voltage, Low Dissipation Factor
Number of Terminations :
2
Lead Style :
Formed Leads
Height Seated (Max) :
0.472 12.00mm
Lead Diameter :
600 µm
Temperature Coefficient :
R
Multilayer :
No
Temperature Characteristics Code :
R
Capacitance :
390pF
Length :
9mm
Depth :
6mm
Mounting Type :
Through Hole
Packaging :
Bulk
Termination :
Radial
Lead Spacing :
0.295 7.50mm
Pbfree Code :
yes
Mount :
Through Hole
Voltage - Rated DC :
3kV
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Size / Dimension :
0.354Dia 9.00mm
Operating Temperature :
-25°C~125°C
HTS Code :
Lead Pitch :
7.5mm
Datasheets
DEHR33F391KB3B
Murata Electronics DEHR33F391KB3B
DEH 390pF Ceramic Capacitor ±10% R 0.354Dia 9.00mm -25°C~125°C 2 Terminations High Voltage, Low Dissipation Factor Through Hole Radial, Disc
DEHR33F391KB3B Overview
This device's program size/dimension is 0.354Dia 9.00mm.A substance's temperature coefficient of resistance is generally defined as how its electrical resistance changes with per degree change in temperature.A voltage of 3kV can be used for operation.In a capacitor, the lead pitch is just the distance (spacing) between adjacent threads.
DEHR33F391KB3B Features
a size/dimension of 0.354Dia 9.00mm
with R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 3kV