DEHR33F272KA4B
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
DEHR33F272KA4B
Manufacturer
Murata Electronics
Package / Case
Radial, Disc
Datasheet
Download
Description
CAP CER 2700PF 3.15KV RADIAL
Manufacturer :
Murata Electronics
Product Category :
Ceramic Capacitors
Size / Dimension :
0.748Dia 19.00mm
Series :
DEH
Number of Terminations :
2
Temperature Characteristics Code :
R
Depth :
6mm
Capacitance :
2700pF
Mount :
Through Hole
Applications :
GENERAL PURPOSE
Lead Style :
Formed Leads
Operating Temperature :
-25°C~125°C
Packaging :
Bulk
HTS Code :
Lead/Base Style :
Formed Leads
Composition :
Ceramic
Rated (DC) Voltage (URdc) :
3150V
Pbfree Code :
yes
Feature :
High Voltage, Low Dissipation Factor
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Lead Length :
25mm
Size Code :
Radiation Hardening :
No
Package / Case :
Radial, Disc
Voltage - Rated DC :
3kV
Lifecycle Status :
DISCONTINUED (Last Updated: 5 months ago)
Lead Pitch :
10mm
Mounting Type :
Through Hole
Temperature Coefficient :
R
Lead Free :
Lead Free
Termination :
Radial
Lead Diameter :
600 µm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
RoHS Status :
RoHS Compliant
Multilayer :
No
Tolerance :
±10%
Height Seated (Max) :
0.866 22.00mm
Datasheets
DEHR33F272KA4B
Murata Electronics DEHR33F272KA4B
DEH 2700pF Ceramic Capacitor ±10% R 0.748Dia 19.00mm -25°C~125°C 2 Terminations High Voltage, Low Dissipation Factor Through Hole Radial, Disc
DEHR33F272KA4B Overview
A 0.748Dia 19.00mm size/dimension program is available for this device.Temperature coefficient of resistance consists of the change in electrical resistance of a substance with respect to each degree change in temperature, and it is R.This device can operate on voltage - Rated DC of 3kV.There is no lead pitch on capacitors, and it is simply the distance (spacing) between adjacent threads.
DEHR33F272KA4B Features
a size/dimension of 0.748Dia 19.00mm
with R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 3kV