DEHR33F182KB3B
Mfr.Part #
DEHR33F182KB3B
Description
CAP CER 1800PF 3.15KV RADIAL
Height Seated (Max) :
0.748 19.00mm
Size / Dimension :
0.630Dia 16.00mm
Voltage - Rated DC :
3kV
Lead/Base Style :
Straight
Operating Temperature :
-25°C~125°C
Packaging :
Bulk
Tolerance :
±10%
Lead Style :
Formed Leads
Depth :
6mm
Rated (DC) Voltage (URdc) :
3150V
Lead Spacing :
0.295 7.50mm
Lead Pitch :
7.5mm
Capacitance :
1800pF
Datasheets
DEHR33F182KB3B
Murata Electronics DEHR33F182KB3B
DEH 1800pF Ceramic Capacitor ±10% R 0.630Dia 16.00mm -25°C~125°C 2 Terminations High Voltage, Low Dissipation Factor Through Hole Radial, Disc
DEHR33F182KB3B Overview
A 0.630Dia 16.00mm size/dimension program is available for this device.Temperature coefficient of resistance consists of the change in electrical resistance of a substance with respect to each degree change in temperature, and it is R.This device can operate on voltage - Rated DC of 3kV.There is no lead pitch on capacitors, and it is simply the distance (spacing) between adjacent threads.
DEHR33F182KB3B Features
a size/dimension of 0.630Dia 16.00mm
with R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 3kV