DEHR33F152KN7A
Mfr.Part #
DEHR33F152KN7A
Description
CAP CER 1500PF 3.15KV RADIAL
Tolerance :
±10%
Through Hole
Packing Method :
Ammo Pack
Rated (DC) Voltage (URdc) :
3150V
Lead Pitch :
7.5mm
R
Lead/Base Style :
Formed Leads
Lead Style :
Formed Leads
Voltage - Rated DC :
3kV
Lead Spacing :
0.295 7.50mm
Packaging :
Tape and Box (TB)
Depth :
6mm
Height Seated (Max) :
0.709 18.00mm
Length :
15mm
Lead Diameter :
600 µm
Radiation Hardening :
No
Capacitance :
1500pF
Size / Dimension :
0.591Dia 15.00mm
Operating Temperature :
-25°C~125°C
Datasheets
DEHR33F152KN7A
Murata Electronics DEHR33F152KN7A
DEH 1500pF Ceramic Capacitor ±10% R 0.591Dia 15.00mm -25°C~125°C 2 Terminations High Voltage, Low Dissipation Factor Through Hole Radial, Disc
DEHR33F152KN7A Overview
This device's program size/dimension is 0.591Dia 15.00mm.A substance's temperature coefficient of resistance is generally defined as how its electrical resistance changes with per degree change in temperature.A voltage of 3kV can be used for operation.In a capacitor, the lead pitch is just the distance (spacing) between adjacent threads.
DEHR33F152KN7A Features
a size/dimension of 0.591Dia 15.00mm
with R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 3kV