DEHR33F152KA3B
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
DEHR33F152KA3B
Manufacturer
Murata Electronics
Package / Case
Radial, Disc
Datasheet
Download
Description
CAP CER 1500PF 3.15KV RADIAL
Manufacturer :
Murata Electronics
Product Category :
Ceramic Capacitors
HTS Code :
Lead Style :
Formed Leads
Applications :
GENERAL PURPOSE
Lead Diameter :
600 µm
Lead Spacing :
0.295 7.50mm
Lead Length :
25mm
Feature :
High Voltage, Low Dissipation Factor
Capacitance :
1500pF
Depth :
6mm
Lead Pitch :
7.5mm
Voltage - Rated DC :
3.15kV
Termination :
Radial
Composition :
Ceramic
Rated (DC) Voltage (URdc) :
3150V
Size Code :
Series :
DEH
Size / Dimension :
0.591Dia 15.00mm
Multilayer :
No
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Operating Temperature :
-25°C~125°C
Lifecycle Status :
DISCONTINUED (Last Updated: 5 months ago)
Number of Terminations :
2
Height Seated (Max) :
0.709 18.00mm
Mount :
Through Hole
Lead Free :
Lead Free
Mounting Type :
Through Hole
Temperature Coefficient :
R
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Temperature Characteristics Code :
R
Lead/Base Style :
Formed Leads
Packaging :
Bulk
Tolerance :
±10%
Pbfree Code :
yes
Package / Case :
Radial, Disc
Datasheets
DEHR33F152KA3B
Murata Electronics DEHR33F152KA3B
DEH 1500pF Ceramic Capacitor ±10% R 0.591Dia 15.00mm -25°C~125°C 2 Terminations High Voltage, Low Dissipation Factor Through Hole Radial, Disc
DEHR33F152KA3B Overview
Using this device, the program has a size/dimension of 0.591Dia 15.00mm.This coefficient equals R indicates that a substance's electrical resistance changes with temperature per degree change.The voltage - Rated DC of 3.15kV allows it to function.Ceramic capacitor is the distance between adjacent threads that determines the lead pCeramic capacitorch of a capacCeramic capacitoror.
DEHR33F152KA3B Features
a size/dimension of 0.591Dia 15.00mm
with R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 3.15kV