DEHR33D561KB3B
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
DEHR33D561KB3B
Manufacturer
Murata Electronics
Package / Case
Radial, Disc
Datasheet
Download
Description
CAP CER 560PF 2KV RADIAL
Manufacturer :
Murata Electronics
Product Category :
Ceramic Capacitors
HTS Code :
Mount :
Through Hole
Termination :
Radial
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Lead Pitch :
7.5mm
Applications :
GENERAL PURPOSE
Lead Style :
Formed Leads
Series :
DEH
Lead Spacing :
0.295 7.50mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Capacitance :
560pF
Pbfree Code :
yes
Operating Temperature :
-25°C~125°C
Temperature Coefficient :
R
Depth :
5mm
Size Code :
Number of Terminations :
2
Rated (DC) Voltage (URdc) :
2000V
Lifecycle Status :
DISCONTINUED (Last Updated: 5 months ago)
Height Seated (Max) :
0.472 12.00mm
Lead/Base Style :
Straight
Length :
9mm
Multilayer :
No
Composition :
Ceramic
Packaging :
Bulk
Lead Diameter :
600 µm
Size / Dimension :
0.354Dia 9.00mm
Package / Case :
Radial, Disc
Temperature Characteristics Code :
R
Tolerance :
±10%
Voltage - Rated DC :
2kV
Feature :
High Voltage, Low Dissipation Factor
Mounting Type :
Through Hole
Datasheets
DEHR33D561KB3B
Murata Electronics DEHR33D561KB3B
DEH 560pF Ceramic Capacitor ±10% R 0.354Dia 9.00mm -25°C~125°C 2 Terminations High Voltage, Low Dissipation Factor Through Hole Radial, Disc
DEHR33D561KB3B Overview
A 0.354Dia 9.00mm size/dimension program is available for this device.Temperature coefficient of resistance consists of the change in electrical resistance of a substance with respect to each degree change in temperature, and it is R.This device can operate on voltage - Rated DC of 2kV.There is no lead pitch on capacitors, and it is simply the distance (spacing) between adjacent threads.
DEHR33D561KB3B Features
a size/dimension of 0.354Dia 9.00mm
with R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 2kV