DEHR33D561KA3B
Mfr.Part #
DEHR33D561KA3B
Description
CAP CER 560PF 2KV RADIAL
Height Seated (Max) :
0.472 12.00mm
Voltage - Rated DC :
2kV
Rated (DC) Voltage (URdc) :
2000V
Tolerance :
±10%
Radial
Lead Free :
Lead Free
Lead Spacing :
0.295 7.50mm
High Voltage, Low Dissipation Factor
REACH SVHC :
No SVHC
Depth :
5mm
Operating Temperature :
-25°C~125°C
Size / Dimension :
0.354Dia 9.00mm
R
Lead Length :
25mm
Lead Pitch :
7.5mm
Capacitance :
560pF
Datasheets
DEHR33D561KA3B
Murata Electronics DEHR33D561KA3B
DEH 560pF Ceramic Capacitor ±10% R 0.354Dia 9.00mm -25°C~125°C 2 Terminations High Voltage, Low Dissipation Factor Through Hole Radial, Disc
DEHR33D561KA3B Overview
Programs on this device are of 0.354Dia 9.00mm size/dimension.Temperature coefficient of resistance refers to the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, with R being the highest temperature coefficient.The unit can operate at 2kV Volts DC - Rated DC.There is no pitch on capacitors. The pitch on capacitors is simply the distance (spacing) between adjacent threads.
DEHR33D561KA3B Features
a size/dimension of 0.354Dia 9.00mm
with R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 2kV