DEHR33D472KB4B
Mfr.Part #
DEHR33D472KB4B
Description
CAP CER 4700PF 2KV RADIAL
Ceramic Capacitors
Length :
21mm
Capacitance :
4700pF
Depth :
5mm
Voltage - Rated DC :
2kV
Lead/Base Style :
Straight
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Size Code :
Size / Dimension :
0.827Dia 21.00mm
Height Seated (Max) :
0.945 24.00mm
Tolerance :
±10%
Operating Temperature :
-25°C~125°C
Rated (DC) Voltage (URdc) :
2000V
Lead Pitch :
10mm
Datasheets
DEHR33D472KB4B
Murata Electronics DEHR33D472KB4B
DEH 4700pF Ceramic Capacitor ±10% R 0.827Dia 21.00mm -25°C~125°C 2 Terminations High Voltage, Low Dissipation Factor Through Hole Radial, Disc
DEHR33D472KB4B Description
The DEHR33D472KB4B is a Safety Standard Certified Lead Type Disc Ceramic Capacitor for Automotive.
DEHR33D472KB4B Features
  • Small size and low height SMD
  • Operating temperature range guaranteed up to 125°C.