DEHR33D472KA4B
Mfr.Part #
DEHR33D472KA4B
Description
CAP CER 4700PF 2KV RADIAL
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Size Code :
Depth :
5mm
Voltage - Rated DC :
2kV
Operating Temperature :
-25°C~125°C
Radial
Lead Length :
25mm
Tolerance :
±10%
Lead Pitch :
10mm
Capacitance :
4700pF
REACH SVHC :
No SVHC
Lead Free :
Lead Free
Size / Dimension :
0.827Dia 21.00mm
Rated (DC) Voltage (URdc) :
2000V
Height Seated (Max) :
0.945 24.00mm
Datasheets
DEHR33D472KA4B
Murata Electronics DEHR33D472KA4B
DEH 4700pF Ceramic Capacitor ±10% R 0.827Dia 21.00mm -25°C~125°C 2 Terminations High Voltage, Low Dissipation Factor Through Hole Radial, Disc
DEHR33D472KA4B Overview
Ceramic capacitor is 0.827Dia 21.00mm in size/dimension for this device.Generally, the temperature coefficient of resistance is defined as the change in electrical resistance of a substance with respect to temperature changes, and it is equal to R.A voltage of 2kV is required to operate this capacitor.A capacitor's lead pitch is the distance between adjacent threads, and it is 10mm.
DEHR33D472KA4B Features
a size/dimension of 0.827Dia 21.00mm
with R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 2kV