DEHR33D471KA3B
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
DEHR33D471KA3B
Manufacturer
Murata Electronics
Package / Case
Radial, Disc
Datasheet
Download
Description
CAP CER 470PF 2KV RADIAL
Manufacturer :
Murata Electronics
Product Category :
Ceramic Capacitors
Mount :
Through Hole
Series :
DEH
Radiation Hardening :
No
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Rated (DC) Voltage (URdc) :
2000V
Mounting Type :
Through Hole
Lead Length :
25mm
Temperature Coefficient :
R
Lead Spacing :
0.295 7.50mm
Pbfree Code :
yes
Voltage - Rated DC :
2kV
Height Seated (Max) :
0.472 12.00mm
HTS Code :
Lifecycle Status :
DISCONTINUED (Last Updated: 5 months ago)
Number of Terminations :
2
Applications :
GENERAL PURPOSE
Temperature Characteristics Code :
R
REACH SVHC :
No SVHC
Tolerance :
±10%
Composition :
Ceramic
Capacitance :
470pF
Lead/Base Style :
Formed Leads
Lead Free :
Lead Free
Package / Case :
Radial, Disc
Operating Temperature :
-25°C~125°C
Feature :
High Voltage, Low Dissipation Factor
Multilayer :
No
Depth :
5mm
Packaging :
Bulk
Lead Pitch :
7.5mm
RoHS Status :
RoHS Compliant
Lead Style :
Formed Leads
Termination :
Radial
Lead Diameter :
600 µm
Size / Dimension :
0.354Dia 9.00mm
Datasheets
DEHR33D471KA3B
Murata Electronics DEHR33D471KA3B
DEH 470pF Ceramic Capacitor ±10% R 0.354Dia 9.00mm -25°C~125°C 2 Terminations High Voltage, Low Dissipation Factor Through Hole Radial, Disc
DEHR33D471KA3B Overview
This device's program size/dimension is 0.354Dia 9.00mm.A substance's temperature coefficient of resistance is generally defined as how its electrical resistance changes with per degree change in temperature.A voltage of 2kV can be used for operation.In a capacitor, the lead pitch is just the distance (spacing) between adjacent threads.
DEHR33D471KA3B Features
a size/dimension of 0.354Dia 9.00mm
with R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 2kV