DEHR33D391KB3B
Mfr.Part #
DEHR33D391KB3B
Description
CAP CER 390PF 2KV RADIAL
Ceramic Capacitors
Radiation Hardening :
Voltage - Rated DC :
2kV
Lead Spacing :
0.295 7.50mm
Rated (DC) Voltage (URdc) :
2000V
Tolerance :
±10%
Size / Dimension :
0.315Dia 8.00mm
Size Code :
Operating Temperature :
-25°C~125°C
Depth :
5mm
Capacitance :
390pF
Height Seated (Max) :
0.433 11.00mm
Lead Pitch :
7.5mm
Length :
8mm
Datasheets
DEHR33D391KB3B
Murata Electronics DEHR33D391KB3B
DEH 390pF Ceramic Capacitor ±10% R 0.315Dia 8.00mm -25°C~125°C 2 Terminations High Voltage, Low Dissipation Factor Through Hole Radial, Disc
DEHR33D391KB3B Overview
Ceramic capacitor is 0.315Dia 8.00mm in size/dimension for this device.Generally, the temperature coefficient of resistance is defined as the change in electrical resistance of a substance with respect to temperature changes, and it is equal to R.A voltage of 2kV is required to operate this capacitor.A capacitor's lead pitch is the distance between adjacent threads, and it is 7.5mm.
DEHR33D391KB3B Features
a size/dimension of 0.315Dia 8.00mm
with R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 2kV