DEHR33D331KA3B
Mfr.Part #
DEHR33D331KA3B
Description
CAP CER 330PF 2KV RADIAL
Ceramic Capacitors
Lead Free :
Lead Free
Lead Spacing :
0.295 7.50mm
Size / Dimension :
0.315Dia 8.00mm
Packaging :
Bulk
Rated (DC) Voltage (URdc) :
2000V
Operating Temperature :
-25°C~125°C
Depth :
5mm
REACH SVHC :
No SVHC
Lead Length :
25mm
Radiation Hardening :
No
Height Seated (Max) :
0.433 11.00mm
Pbfree Code :
yes
Capacitance :
330pF
Tolerance :
±10%
Lead Pitch :
7.5mm
RoHS Status :
RoHS Compliant
Voltage - Rated DC :
2kV
Datasheets
DEHR33D331KA3B
Murata Electronics DEHR33D331KA3B
DEH 330pF Ceramic Capacitor ±10% R 0.315Dia 8.00mm -25°C~125°C 2 Terminations High Voltage, Low Dissipation Factor Through Hole Radial, Disc
DEHR33D331KA3B Overview
Ceramic capacitor is 0.315Dia 8.00mm in size/dimension for this device.Generally, the temperature coefficient of resistance is defined as the change in electrical resistance of a substance with respect to temperature changes, and it is equal to R.A voltage of 2kV is required to operate this capacitor.A capacitor's lead pitch is the distance between adjacent threads, and it is 7.5mm.
DEHR33D331KA3B Features
a size/dimension of 0.315Dia 8.00mm
with R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 2kV