DEHR33D272KB3B
Mfr.Part #
DEHR33D272KB3B
Description
CAP CER 2700PF 2KV RADIAL
Depth :
5mm
Through Hole
Pbfree Code :
yes
Lead Pitch :
7.5mm
Tolerance :
±10%
Packaging :
Bulk
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Capacitance :
2700pF
Rated (DC) Voltage (URdc) :
2000V
Height Seated (Max) :
0.787 20.00mm
Lead Spacing :
0.295 7.50mm
Voltage - Rated DC :
2kV
Termination :
Radial
Length :
17mm
Operating Temperature :
-25°C~125°C
Size / Dimension :
0.669Dia 17.00mm
Datasheets
DEHR33D272KB3B
Murata Electronics DEHR33D272KB3B
DEH 2700pF Ceramic Capacitor ±10% R 0.669Dia 17.00mm -25°C~125°C 2 Terminations High Voltage, Low Dissipation Factor Through Hole Radial, Disc
DEHR33D272KB3B Overview
A 0.669Dia 17.00mm size/dimension program is available for this device.Temperature coefficient of resistance consists of the change in electrical resistance of a substance with respect to each degree change in temperature, and it is R.This device can operate on voltage - Rated DC of 2kV.There is no lead pitch on capacitors, and it is simply the distance (spacing) between adjacent threads.
DEHR33D272KB3B Features
a size/dimension of 0.669Dia 17.00mm
with R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 2kV