DEHR33D272KA3B
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
DEHR33D272KA3B
Manufacturer
Murata Electronics
Package / Case
Radial, Disc
Datasheet
Download
Description
CAP CER 2700PF 2KV RADIAL
Manufacturer :
Murata Electronics
Product Category :
Ceramic Capacitors
Applications :
GENERAL PURPOSE
Lead Spacing :
0.295 7.50mm
Mount :
Through Hole
Package / Case :
Radial, Disc
Lead Diameter :
600 µm
Voltage - Rated DC :
2kV
Mounting Type :
Through Hole
Temperature Coefficient :
R
Temperature Characteristics Code :
R
Composition :
Ceramic
Lead Free :
Lead Free
RoHS Status :
RoHS Compliant
Series :
DEH
Size / Dimension :
0.669Dia 17.00mm
Depth :
5mm
Feature :
High Voltage, Low Dissipation Factor
Lead/Base Style :
Formed Leads
Multilayer :
No
Packaging :
Bulk
HTS Code :
Rated (DC) Voltage (URdc) :
2000V
Size Code :
Termination :
Radial
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Operating Temperature :
-25°C~125°C
Lead Pitch :
7.5mm
Number of Terminations :
2
Pbfree Code :
yes
Lead Style :
Formed Leads
Height Seated (Max) :
0.787 20.00mm
Lead Length :
25mm
Tolerance :
±10%
Capacitance :
2700pF
Lifecycle Status :
DISCONTINUED (Last Updated: 5 months ago)
Datasheets
DEHR33D272KA3B
Murata Electronics DEHR33D272KA3B
DEH 2700pF Ceramic Capacitor ±10% R 0.669Dia 17.00mm -25°C~125°C 2 Terminations High Voltage, Low Dissipation Factor Through Hole Radial, Disc
DEHR33D272KA3B Overview
In the case of this device, the size/dimension of the program is 0.669Dia 17.00mm.The temperature coefficient of resistance is generally defined as the change in electrical resistance of a substance with respect to per degree change in temperature, and its coefficient is R.Ceramic capacitor is able to operate wCeramic capacitorh the voltage - Rated DC of 2kV.The lead pitch of a capacitor is simply the distance (spacing) between adjacent threads, and its pitch is 7.5mm.
DEHR33D272KA3B Features
a size/dimension of 0.669Dia 17.00mm
with R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 2kV