DEHR33D271KC3B
Mfr.Part #
DEHR33D271KC3B
Description
CAP CER 270PF 2KV RADIAL
Voltage - Rated DC :
2kV
High Voltage, Low Dissipation Factor
Lead Length :
25mm
Operating Temperature :
-25°C~125°C
Depth :
5mm
Capacitance :
270pF
R
Lead Free :
Lead Free
Tolerance :
±10%
Lead Spacing :
0.295 7.50mm
Height Seated (Max) :
0.394 10.00mm
Size / Dimension :
0.276Dia 7.00mm
Series :
DEH
Pbfree Code :
yes
Lead Pitch :
7.5mm
Size Code :
Rated (DC) Voltage (URdc) :
2000V
RoHS Status :
RoHS Compliant
Datasheets
DEHR33D271KC3B
Murata Electronics DEHR33D271KC3B
DEH 270pF Ceramic Capacitor ±10% R 0.276Dia 7.00mm -25°C~125°C 2 Terminations High Voltage, Low Dissipation Factor Through Hole Radial, Disc
DEHR33D271KC3B Overview
Programs on this device are of 0.276Dia 7.00mm size/dimension.Temperature coefficient of resistance refers to the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, with R being the highest temperature coefficient.The unit can operate at 2kV Volts DC - Rated DC.There is no pitch on capacitors. The pitch on capacitors is simply the distance (spacing) between adjacent threads.
DEHR33D271KC3B Features
a size/dimension of 0.276Dia 7.00mm
with R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 2kV