DEHR33D221KC3B
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
DEHR33D221KC3B
Manufacturer
Murata Electronics
Package / Case
Radial, Disc
Datasheet
Download
Description
CAP CER 220PF 2KV RADIAL
Manufacturer :
Murata Electronics
Product Category :
Ceramic Capacitors
Multilayer :
No
Termination :
Radial
Temperature Coefficient :
R
Size Code :
Capacitance :
220pF
Package / Case :
Radial, Disc
Applications :
GENERAL PURPOSE
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Lead Spacing :
0.295 7.50mm
Lifecycle Status :
DISCONTINUED (Last Updated: 5 months ago)
Number of Terminations :
2
Lead Free :
Lead Free
Size / Dimension :
0.276Dia 7.00mm
Lead Style :
Straight
Height Seated (Max) :
0.394 10.00mm
Lead Pitch :
7.5mm
Tolerance :
±10%
Radiation Hardening :
No
REACH SVHC :
No SVHC
Feature :
High Voltage, Low Dissipation Factor
Rated (DC) Voltage (URdc) :
2000V
Mounting Type :
Through Hole
Temperature Characteristics Code :
R
Depth :
5mm
Packaging :
Bulk
Lead Length :
25mm
Pbfree Code :
yes
Series :
DEH
Material :
Ceramic
Voltage - Rated DC :
2kV
RoHS Status :
RoHS Compliant
HTS Code :
Mount :
Through Hole
Operating Temperature :
-25°C~125°C
Lead Diameter :
600 µm
Datasheets
DEHR33D221KC3B
Murata Electronics DEHR33D221KC3B
DEH 220pF Ceramic Capacitor ±10% R 0.276Dia 7.00mm -25°C~125°C 2 Terminations High Voltage, Low Dissipation Factor Through Hole Radial, Disc
DEHR33D221KC3B Overview
Consequently, the program has size/dimension 0.276Dia 7.00mm.This coefficient is determined by the change in electrical resistance of a substance as a function of temperature; in general, its coefficient is R.Powered by voltage of 2kV, it can be operated with a voltage of rated DC.A capacitor's lead pitch is simply the spacing between adjacent threads, which is the value of 7.5mm.
DEHR33D221KC3B Features
a size/dimension of 0.276Dia 7.00mm
with R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 2kV