DEHR33D182KB3B
Mfr.Part #
DEHR33D182KB3B
Description
CAP CER 1800PF 2KV RADIAL
Packaging :
Bulk
Tolerance :
±10%
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
High Voltage, Low Dissipation Factor
Pbfree Code :
yes
Lead Spacing :
0.295 7.50mm
Operating Temperature :
-25°C~125°C
Height Seated (Max) :
0.669 17.00mm
Lifecycle Status :
DISCONTINUED (Last Updated: 4 months ago)
Capacitance :
1800pF
Voltage - Rated DC :
2kV
Formed Leads
Length :
14mm
Rated (DC) Voltage (URdc) :
2000V
Lead Pitch :
7.5mm
Size / Dimension :
0.551Dia 14.00mm
Size Code :
Depth :
5mm
Datasheets
DEHR33D182KB3B
Murata Electronics DEHR33D182KB3B
DEH 1800pF Ceramic Capacitor ±10% R 0.551Dia 14.00mm -25°C~125°C 2 Terminations High Voltage, Low Dissipation Factor Through Hole Radial, Disc
DEHR33D182KB3B Overview
Consequently, the program has size/dimension 0.551Dia 14.00mm.This coefficient is determined by the change in electrical resistance of a substance as a function of temperature; in general, its coefficient is R.Powered by voltage of 2kV, it can be operated with a voltage of rated DC.A capacitor's lead pitch is simply the spacing between adjacent threads, which is the value of 7.5mm.
DEHR33D182KB3B Features
a size/dimension of 0.551Dia 14.00mm
with R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 2kV