DEHR33D152KB3B
Mfr.Part #
DEHR33D152KB3B
Description
CAP CER 1500PF 2KV RADIAL
Lead Spacing :
0.295 7.50mm
Lead Pitch :
7.5mm
Rated (DC) Voltage (URdc) :
2000V
Lifecycle Status :
DISCONTINUED (Last Updated: 5 months ago)
Voltage - Rated DC :
2kV
Capacitance :
1500pF
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Tolerance :
±10%
Depth :
5mm
Series :
DEH
Length :
12mm
Operating Temperature :
-25°C~125°C
Height Seated (Max) :
0.591 15.00mm
Size / Dimension :
0.472Dia 12.00mm
Packaging :
Bulk
Datasheets
DEHR33D152KB3B
Murata Electronics DEHR33D152KB3B
DEH 1500pF Ceramic Capacitor ±10% R 0.472Dia 12.00mm -25°C~125°C 2 Terminations High Voltage, Low Dissipation Factor Through Hole Radial, Disc
DEHR33D152KB3B Overview
Ceramic capacitor is 0.472Dia 12.00mm in size/dimension for this device.Generally, the temperature coefficient of resistance is defined as the change in electrical resistance of a substance with respect to temperature changes, and it is equal to R.A voltage of 2kV is required to operate this capacitor.A capacitor's lead pitch is the distance between adjacent threads, and it is 7.5mm.
DEHR33D152KB3B Features
a size/dimension of 0.472Dia 12.00mm
with R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 2kV