DEHR33D152KA3B
Mfr.Part #
DEHR33D152KA3B
Description
CAP CER 1500PF 2KV RADIAL
Packaging :
Bulk
Lead Pitch :
7.5mm
Tolerance :
±10%
Operating Temperature :
-25°C~125°C
Lifecycle Status :
DISCONTINUED (Last Updated: 5 months ago)
Lead Free :
Lead Free
Voltage - Rated DC :
2kV
Height Seated (Max) :
0.591 15.00mm
Capacitance :
1500pF
Rated (DC) Voltage (URdc) :
2000V
Size / Dimension :
0.472Dia 12.00mm
Number of Terminations :
2
Radiation Hardening :
R
Pbfree Code :
yes
Size Code :
Lead Length :
25mm
Lead Spacing :
0.295 7.50mm
RoHS Status :
RoHS Compliant
Depth :
5mm
Datasheets
DEHR33D152KA3B
Murata Electronics DEHR33D152KA3B
DEH 1500pF Ceramic Capacitor ±10% R 0.472Dia 12.00mm -25°C~125°C 2 Terminations High Voltage, Low Dissipation Factor Through Hole Radial, Disc
DEHR33D152KA3B Overview
Consequently, the program has size/dimension 0.472Dia 12.00mm.This coefficient is determined by the change in electrical resistance of a substance as a function of temperature; in general, its coefficient is R.Powered by voltage of 2kV, it can be operated with a voltage of rated DC.A capacitor's lead pitch is simply the spacing between adjacent threads, which is the value of 7.5mm.
DEHR33D152KA3B Features
a size/dimension of 0.472Dia 12.00mm
with R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 2kV