DEHR33D122KN3A
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
DEHR33D122KN3A
Manufacturer
Murata Electronics
Package / Case
Radial, Disc
Datasheet
Download
Description
CAP CER 1200PF 2KV RADIAL
Manufacturer :
Murata Electronics
Product Category :
Ceramic Capacitors
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Lead Style :
Formed Leads
Lead Pitch :
7.5mm
Lead Diameter :
600 µm
Packaging :
Tape and Box (TB)
Temperature Coefficient :
R
Length :
12mm
Composition :
Ceramic
Depth :
5mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Lifecycle Status :
DISCONTINUED (Last Updated: 5 months ago)
Height Seated (Max) :
0.591 15.00mm
Feature :
High Voltage, Low Dissipation Factor
Capacitance :
1200pF
Lead/Base Style :
Straight
Temperature Characteristics Code :
R
Tolerance :
±10%
Size / Dimension :
0.472Dia 12.00mm
Applications :
GENERAL PURPOSE
Termination :
Radial
Multilayer :
No
Package / Case :
Radial, Disc
Number of Terminations :
2
Mount :
Through Hole
HTS Code :
Mounting Type :
Through Hole
Voltage - Rated DC :
2kV
Size Code :
Series :
DEH
Rated (DC) Voltage (URdc) :
2000V
Operating Temperature :
-25°C~125°C
Lead Spacing :
0.295 7.50mm
Packing Method :
Ammo Pack
Pbfree Code :
yes
Datasheets
DEHR33D122KN3A
Murata Electronics DEHR33D122KN3A
DEH 1200pF Ceramic Capacitor ±10% R 0.472Dia 12.00mm -25°C~125°C 2 Terminations High Voltage, Low Dissipation Factor Through Hole Radial, Disc
DEHR33D122KN3A Overview
The size/dimension of the program on this device is 0.472Dia 12.00mm.In general, the temperature coefficient of resistance is defined as the change in electrical resistance of a substance per degree of temperature change.With a voltage of 2kV, it can operate.7.5mm is the pitch of the lead of a capacitor, which is simply the distance (spacing) between adjacent threads.
DEHR33D122KN3A Features
a size/dimension of 0.472Dia 12.00mm
with R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 2kV