DEHR33D122KA3B
Mfr.Part #
DEHR33D122KA3B
Description
CAP CER 1200PF 2KV RADIAL
Packaging :
Bulk
Tolerance :
±10%
Multilayer :
No
REACH SVHC :
No SVHC
Formed Leads
Lead Length :
25mm
Voltage - Rated DC :
2kV
Lead Pitch :
7.5mm
Rated (DC) Voltage (URdc) :
2000V
Capacitance :
1200pF
Lead Spacing :
0.295 7.50mm
Operating Temperature :
-25°C~125°C
Size / Dimension :
0.472Dia 12.00mm
Depth :
5mm
Pbfree Code :
yes
Height Seated (Max) :
0.591 15.00mm
Lead Free :
Lead Free
Datasheets
DEHR33D122KA3B
Murata Electronics DEHR33D122KA3B
DEH 1200pF Ceramic Capacitor ±10% R 0.472Dia 12.00mm -25°C~125°C 2 Terminations High Voltage, Low Dissipation Factor Through Hole Radial, Disc
DEHR33D122KA3B Overview
Programs on this device are of 0.472Dia 12.00mm size/dimension.Temperature coefficient of resistance refers to the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, with R being the highest temperature coefficient.The unit can operate at 2kV Volts DC - Rated DC.There is no pitch on capacitors. The pitch on capacitors is simply the distance (spacing) between adjacent threads.
DEHR33D122KA3B Features
a size/dimension of 0.472Dia 12.00mm
with R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 2kV