DEHR33A472KN7A
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
DEHR33A472KN7A
Manufacturer
Murata Electronics
Package / Case
Radial, Disc
Datasheet
Download
Description
CAP CER 4700PF 1KV RADIAL
Manufacturer :
Murata Electronics
Product Category :
Ceramic Capacitors
Voltage - Rated DC :
1kV
Packaging :
Cut Tape (CT)
Composition :
Ceramic
Lead Pitch :
7.5mm
Packing Method :
Ammo Pack
Operating Temperature :
-25°C~125°C
Mounting Type :
Through Hole
Feature :
High Voltage, Low Dissipation Factor
Capacitance :
4700pF
Height Seated (Max) :
0.787 20.00mm
Lifecycle Status :
DISCONTINUED (Last Updated: 4 months ago)
Size / Dimension :
0.669Dia 17.00mm
Applications :
GENERAL PURPOSE
Multilayer :
No
Lead Style :
Formed Leads
Radiation Hardening :
No
Lead/Base Style :
Formed Leads
Series :
DEH
Tolerance :
±10%
Package / Case :
Radial, Disc
Temperature Coefficient :
R
Length :
17mm
Temperature Characteristics Code :
R
Depth :
4.5mm
Rated (DC) Voltage (URdc) :
1000V
Termination :
Radial
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
REACH SVHC :
No SVHC
Lead Spacing :
0.295 7.50mm
Mount :
Through Hole
Size Code :
HTS Code :
Lead Diameter :
600 µm
RoHS Status :
RoHS Compliant
Number of Terminations :
2
Datasheets
DEHR33A472KN7A
Murata Electronics DEHR33A472KN7A
DEH 4700pF Ceramic Capacitor ±10% R 0.669Dia 17.00mm -25°C~125°C 2 Terminations High Voltage, Low Dissipation Factor Through Hole Radial, Disc
DEHR33A472KN7A Overview
Ceramic capacitor is 0.669Dia 17.00mm in size/dimension for this device.Generally, the temperature coefficient of resistance is defined as the change in electrical resistance of a substance with respect to temperature changes, and it is equal to R.A voltage of 1kV is required to operate this capacitor.A capacitor's lead pitch is the distance between adjacent threads, and it is 7.5mm.
DEHR33A472KN7A Features
a size/dimension of 0.669Dia 17.00mm
with R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 1kV