DEHR32E472KB2B
Mfr.Part #
DEHR32E472KB2B
Description
CAP CER 4700PF 250V RADIAL
Operating Temperature :
-25°C~125°C
Depth :
4mm
Capacitance :
4700pF
Packaging :
Bulk
Tolerance :
±10%
Length :
10mm
Height Seated (Max) :
0.512 13.00mm
Size / Dimension :
0.394Dia 10.00mm
Lead Pitch :
5mm
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
Voltage - Rated DC :
250V
Datasheets
DEHR32E472KB2B
Murata Electronics DEHR32E472KB2B
DEH 4700pF Ceramic Capacitor ±10% R 0.394Dia 10.00mm -25°C~125°C 2 Terminations High Voltage, Low Dissipation Factor Through Hole Radial, Disc
DEHR32E472KB2B Overview
Ceramic capacitor is 0.394Dia 10.00mm in size/dimension for this device.Generally, the temperature coefficient of resistance is defined as the change in electrical resistance of a substance with respect to temperature changes, and it is equal to R.A voltage of 250V is required to operate this capacitor.A capacitor's lead pitch is the distance between adjacent threads, and it is 5mm.
DEHR32E472KB2B Features
a size/dimension of 0.394Dia 10.00mm
with R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 250V