DEBE33F472ZB3B
Mfr.Part #
DEBE33F472ZB3B
Description
CAP CER 4700PF 3.15KV RADIAL
Length :
13mm
Lifecycle Status :
DISCONTINUED (Last Updated: 5 months ago)
Voltage - Rated DC :
3.15kV
Capacitance :
4700pF
RoHS Status :
RoHS Compliant
Tolerance :
-20% +80%
Height Seated (Max) :
0.630 16.00mm
Packaging :
Bulk
Lead Spacing :
0.295 7.50mm
Depth :
6mm
Operating Temperature :
-25°C~85°C
Lead Style :
Formed Leads
Lead Pitch :
7.5mm
Size / Dimension :
0.512Dia 13.00mm
Lead/Base Style :
Formed Leads
Rated (DC) Voltage (URdc) :
3150V
Datasheets
DEBE33F472ZB3B
Murata Electronics DEBE33F472ZB3B
DEB 4700pF Ceramic Capacitor -20% +80% E 0.512Dia 13.00mm -25°C~85°C 2 Terminations High Voltage Through Hole Radial, Disc
DEBE33F472ZB3B Overview
Ceramic capacitor is 0.512Dia 13.00mm in size/dimension for this device.Generally, the temperature coefficient of resistance is defined as the change in electrical resistance of a substance with respect to temperature changes, and it is equal to E.A voltage of 3.15kV is required to operate this capacitor.A capacitor's lead pitch is the distance between adjacent threads, and it is 7.5mm.
DEBE33F472ZB3B Features
a size/dimension of 0.512Dia 13.00mm
with E being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 3.15kV