DEBE33D102ZB2B
Mfr.Part #
DEBE33D102ZB2B
Description
CAP CER 1000PF 2KV RADIAL
Lead Pitch :
5mm
Height Seated (Max) :
0.354 9.00mm
Size / Dimension :
0.236Dia 6.00mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Package / Case :
Radial, Disc
Rated (DC) Voltage (URdc) :
2000V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Packaging :
Bulk
High Voltage
Lead/Base Style :
Straight
Composition :
Ceramic
Capacitance :
1000pF
E
Length :
6mm
Tolerance :
-20% +80%
Operating Temperature :
-25°C~85°C
Depth :
5mm
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
Lead Style :
Formed Leads
Voltage - Rated DC :
2kV
Datasheets
DEBE33D102ZB2B
Murata Electronics DEBE33D102ZB2B
DEB 1000pF Ceramic Capacitor -20% +80% E 0.236Dia 6.00mm -25°C~85°C 2 Terminations High Voltage Through Hole Radial, Disc
DEBE33D102ZB2B Overview
Ceramic capacitor is 0.236Dia 6.00mm in size/dimension for this device.Generally, the temperature coefficient of resistance is defined as the change in electrical resistance of a substance with respect to temperature changes, and it is equal to E.A voltage of 2kV is required to operate this capacitor.A capacitor's lead pitch is the distance between adjacent threads, and it is 5mm.
DEBE33D102ZB2B Features
a size/dimension of 0.236Dia 6.00mm
with E being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 2kV