DEBE33D472ZA2B
Mfr.Part #
DEBE33D472ZA2B
Description
CAP CER 4700PF 2KV RADIAL
Ceramic Capacitors
Lead Free :
Lead Free
RoHS Status :
RoHS Compliant
Packaging :
Bulk
Number of Terminations :
2
Composition :
Tolerance :
-20% +80%
Lifecycle Status :
DISCONTINUED (Last Updated: 5 months ago)
Radiation Hardening :
No
Lead Length :
25mm
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
Lead Style :
Formed Leads
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Lead/Base Style :
Formed Leads
Depth :
5mm
Capacitance :
4700pF
Lead Pitch :
5mm
Rated (DC) Voltage (URdc) :
2000V
Height Seated (Max) :
0.551 14.00mm
Operating Temperature :
-25°C~85°C
Voltage - Rated DC :
2kV
Size / Dimension :
0.433Dia 11.00mm
Datasheets
DEBE33D472ZA2B
Murata Electronics DEBE33D472ZA2B
DEB 4700pF Ceramic Capacitor -20% +80% E 0.433Dia 11.00mm -25°C~85°C 2 Terminations High Voltage Through Hole Radial, Disc
DEBE33D472ZA2B Overview
This device's program size/dimension is 0.433Dia 11.00mm.A substance's temperature coefficient of resistance is generally defined as how its electrical resistance changes with per degree change in temperature.A voltage of 2kV can be used for operation.In a capacitor, the lead pitch is just the distance (spacing) between adjacent threads.
DEBE33D472ZA2B Features
a size/dimension of 0.433Dia 11.00mm
with E being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 2kV