DEBE33D102ZN2A
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
DEBE33D102ZN2A
Manufacturer
Murata Electronics
Package / Case
Radial, Disc
Datasheet
Download
Description
CAP CER 1000PF 2KV RADIAL
Manufacturer :
Murata Electronics
Product Category :
Ceramic Capacitors
Length :
6mm
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
Depth :
5mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Tolerance :
-20% +80%
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Lead/Base Style :
Straight
Temperature Coefficient :
E
Package / Case :
Radial, Disc
Lifecycle Status :
DISCONTINUED (Last Updated: 5 months ago)
Operating Temperature :
-25°C~85°C
Packaging :
Tape and Box (TB)
Size / Dimension :
0.236Dia 6.00mm
Pbfree Code :
yes
Applications :
GENERAL PURPOSE
Height Seated (Max) :
0.354 9.00mm
Termination :
Radial
Feature :
High Voltage
Temperature Characteristics Code :
E
Lead Diameter :
600 µm
Rated (DC) Voltage (URdc) :
2000V
Lead Pitch :
5mm
Mount :
Through Hole
Size Code :
Lead Style :
Formed Leads
Lead Free :
Lead Free
Voltage - Rated DC :
2kV
Series :
DEB
Number of Terminations :
2
HTS Code :
Mounting Type :
Through Hole
Capacitance :
1000pF
Packing Method :
Ammo Pack
Composition :
Ceramic
Multilayer :
yes
Datasheets
DEBE33D102ZN2A
Murata Electronics DEBE33D102ZN2A
DEB 1000pF Ceramic Capacitor -20% +80% E 0.236Dia 6.00mm -25°C~85°C 2 Terminations High Voltage Through Hole Radial, Disc
DEBE33D102ZN2A Overview
Programs on this device are of 0.236Dia 6.00mm size/dimension.Temperature coefficient of resistance refers to the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, with E being the highest temperature coefficient.The unit can operate at 2kV Volts DC - Rated DC.There is no pitch on capacitors. The pitch on capacitors is simply the distance (spacing) between adjacent threads.
DEBE33D102ZN2A Features
a size/dimension of 0.236Dia 6.00mm
with E being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 2kV