DEBE33D103ZA3B
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
DEBE33D103ZA3B
Manufacturer
Murata Electronics
Package / Case
Radial, Disc
Datasheet
Download
Description
CAP CER 10000PF 2KV RADIAL
Manufacturer :
Murata Electronics
Product Category :
Ceramic Capacitors
Voltage - Rated DC :
2kV
Package / Case :
Radial, Disc
Tolerance :
-20% +80%
Termination :
Radial
Radiation Hardening :
No
Rated (DC) Voltage (URdc) :
2000V
Lead Pitch :
7.5mm
Multilayer :
yes
Temperature Coefficient :
E
Lead Free :
Lead Free
Mounting Type :
Through Hole
REACH SVHC :
No SVHC
Lead/Base Style :
Formed Leads
Pbfree Code :
yes
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Size / Dimension :
0.630Dia 16.00mm
Height Seated (Max) :
0.748 19.00mm
Lead Diameter :
600 µm
RoHS Status :
RoHS Compliant
Series :
DEB
Mount :
Through Hole
Lead Spacing :
0.295 7.50mm
Composition :
Ceramic
Feature :
High Voltage
Lead Style :
Formed Leads
Lead Length :
25mm
Applications :
GENERAL PURPOSE
Lifecycle Status :
DISCONTINUED (Last Updated: 5 months ago)
Operating Temperature :
-25°C~85°C
Temperature Characteristics Code :
E
Depth :
5mm
Size Code :
Capacitance :
10000pF
Packaging :
Bulk
HTS Code :
Number of Terminations :
2
Datasheets
DEBE33D103ZA3B
Murata Electronics DEBE33D103ZA3B
DEB 10000pF Ceramic Capacitor -20% +80% E 0.630Dia 16.00mm -25°C~85°C 2 Terminations High Voltage Through Hole Radial, Disc
DEBE33D103ZA3B Overview
This device's program size/dimension is 0.630Dia 16.00mm.A substance's temperature coefficient of resistance is generally defined as how its electrical resistance changes with per degree change in temperature.A voltage of 2kV can be used for operation.In a capacitor, the lead pitch is just the distance (spacing) between adjacent threads.
DEBE33D103ZA3B Features
a size/dimension of 0.630Dia 16.00mm
with E being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 2kV