DEBE33D472ZB2B
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
DEBE33D472ZB2B
Manufacturer
Murata Electronics
Package / Case
Radial, Disc
Datasheet
Download
Description
CAP CER 4700PF 2KV RADIAL
Manufacturer :
Murata Electronics
Product Category :
Ceramic Capacitors
Operating Temperature :
-25°C~85°C
Number of Terminations :
2
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
Size / Dimension :
0.433Dia 11.00mm
Voltage - Rated DC :
2kV
Length :
11mm
Composition :
Ceramic
Rated (DC) Voltage (URdc) :
2000V
Tolerance :
-20% +80%
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Capacitance :
4700pF
HTS Code :
Lead Pitch :
5mm
Lifecycle Status :
DISCONTINUED (Last Updated: 5 months ago)
Applications :
GENERAL PURPOSE
Lead/Base Style :
Formed Leads
Pbfree Code :
yes
Termination :
Radial
Multilayer :
yes
Temperature Coefficient :
E
Mount :
Through Hole
Feature :
High Voltage
Mounting Type :
Through Hole
Series :
DEB
Size Code :
Lead Style :
Formed Leads
Lead Diameter :
600 µm
Packaging :
Bulk
Depth :
5mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Temperature Characteristics Code :
E
Package / Case :
Radial, Disc
Height Seated (Max) :
0.551 14.00mm
Datasheets
DEBE33D472ZB2B
Murata Electronics DEBE33D472ZB2B
DEB 4700pF Ceramic Capacitor -20% +80% E 0.433Dia 11.00mm -25°C~85°C 2 Terminations High Voltage Through Hole Radial, Disc
DEBE33D472ZB2B Overview
This device's program size/dimension is 0.433Dia 11.00mm.A substance's temperature coefficient of resistance is generally defined as how its electrical resistance changes with per degree change in temperature.A voltage of 2kV can be used for operation.In a capacitor, the lead pitch is just the distance (spacing) between adjacent threads.
DEBE33D472ZB2B Features
a size/dimension of 0.433Dia 11.00mm
with E being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 2kV