17FPR070E
Mfr.Part #
17FPR070E
Description
RES 0.07 OHM 1% 7W AXIAL
Resistance :
70mOhm
Rated Power Dissipation (P) :
7W
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Published :
ECCN Code :
EAR99
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Voltage - Rated DC :
1.5kV
Power Rating :
7W
Lead Diameter :
810 μm
Lead Pitch :
5.08mm
Lead Length :
38.1mm
Size / Dimension :
0.375Diax1.500L 9.53mmx38.10mm
Tolerance :
±1%
Max Power Dissipation :
7W