17FPR005E
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
17FPR005E
Manufacturer
Ohmite
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
RES 0.005 OHM 1% 7W AXIAL
Stock
20
In Stock :
20
Manufacturer :
Ohmite
Product Category :
Through Hole Resistors
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Package / Case :
Axial
Factory Lead Time :
18 Weeks
Max Power Dissipation :
7W
Number of Terminations :
4
Feature :
Current Sense, Non-Inductive
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Lead Length :
38.1mm
Mount :
Through Hole
Terminal Shape :
Wire
Lead Diameter :
810 μm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Power Rating :
7W
Published :
2008
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Voltage - Rated DC :
1.5kV
Resistance :
5mOhm
Composition :
Metal Element
Lead Pitch :
5.08mm
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Series :
10
Rated Power Dissipation (P) :
7W
JESD-609 Code :
e3
REACH SVHC :
No SVHC
Lead Free :
Lead Free
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Tolerance :
±1%
Packaging :
Bulk
Pbfree Code :
yes
Size / Dimension :
0.375Diax1.500L 9.53mmx38.10mm
Construction :
Cylindrical
Datasheets
17FPR005E
Ohmite 17FPR005E
Through Hole FIXED RESISTOR, 5mOhm, Metal Element,