17FPR040E
Mfr.Part #
17FPR040E
Description
RES 0.04 OHM 1% 7W AXIAL
Stock
99
In Stock :
99
Lead Length :
38.1mm
Lead Diameter :
810 μm
Rated Power Dissipation (P) :
7W
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Tolerance :
±1%
Lead Pitch :
5.08mm
Size / Dimension :
0.375Diax1.500L 9.53mmx38.10mm
Voltage - Rated DC :
1.5kV
Wire
JESD-609 Code :
e3
Max Power Dissipation :
7W
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Resistance :
40mOhm
Power Rating :
7W
Datasheets
17FPR040E
Ohmite 17FPR040E
Through Hole FIXED RESISTOR, 40mOhm, Metal Element,