17FPR060E
Mfr.Part #
17FPR060E
Description
RES 0.06 OHM 1% 7W AXIAL
Stock
31
In Stock :
31
Power Rating :
7W
Voltage - Rated DC :
1.5kV
Lead Pitch :
5.08mm
Rated Power Dissipation (P) :
7W
Resistance :
60mOhm
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Tolerance :
±1%
Size / Dimension :
0.375Diax1.500L 9.53mmx38.10mm
Tin (Sn)
JESD-609 Code :
e3
Max Power Dissipation :
7W
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Lead Length :
38.1mm
Lead Diameter :
810 μm
Published :
2008
Datasheets
17FPR060E
Ohmite 17FPR060E
Through Hole FIXED RESISTOR, 60mOhm, Metal Element,