17FPR075E
Mfr.Part #
17FPR075E
Description
RES 0.075 OHM 1% 7W AXIAL
Stock
365
In Stock :
365
Through Hole Resistors
JESD-609 Code :
e3
Tolerance :
±1%
Size / Dimension :
0.375Diax1.500L 9.53mmx38.10mm
Rated Power Dissipation (P) :
7W
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Lead Diameter :
810 μm
Lead Pitch :
5.08mm
Max Power Dissipation :
7W
Lead Length :
38.1mm
Resistance :
75mOhm
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Power Rating :
7W
Voltage - Rated DC :
1.5kV
Datasheets
17FPR075E
Ohmite 17FPR075E
Through Hole FIXED RESISTOR, 75mOhm, Metal Element,