17FPR020E
Mfr.Part #
17FPR020E
Description
RES 0.02 OHM 1% 7W AXIAL
Stock
31
In Stock :
31
Resistance :
20mOhm
Size / Dimension :
0.375Diax1.500L 9.53mmx38.10mm
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Lead Pitch :
5.08mm
Max Power Dissipation :
7W
Rated Power Dissipation (P) :
7W
Voltage - Rated DC :
1.5kV
Lead Length :
38.1mm
Number of Pins :
2
Factory Lead Time :
18 Weeks
JESD-609 Code :
e3
Power Rating :
7W
Tolerance :
±1%
Pbfree Code :
yes
REACH SVHC :
Unknown
Lead Diameter :
810 μm
Datasheets
17FPR020E
Ohmite 17FPR020E
Through Hole FIXED RESISTOR, 20mOhm, Metal Element,