17FPR015E
Mfr.Part #
17FPR015E
Description
RES 0.015 OHM 1% 7W AXIAL
FIXED RESISTOR
JESD-609 Code :
e3
Series :
10
ECCN Code :
EAR99
Max Power Dissipation :
7W
Lead Diameter :
0.81 mm
Lead Length :
38.1mm
Tolerance :
±1%
Rated Power Dissipation (P) :
7W
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Power Rating :
7W
Size / Dimension :
0.375Diax1.500L 9.53mmx38.10mm
Published :
Resistance :
15mOhm
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Voltage - Rated DC :
1.5kV
Datasheets
17FPR015E
Ohmite 17FPR015E
Through Hole FIXED RESISTOR, 15mOhm, Metal Element,