17FPR025E
Mfr.Part #
17FPR025E
Description
RES 0.025 OHM 1% 7W AXIAL
Stock
39
In Stock :
39
Resistance :
25mOhm
Max Power Dissipation :
7W
Size / Dimension :
0.375Diax1.500L 9.53mmx38.10mm
JESD-609 Code :
e3
Power Rating :
7W
Voltage - Rated DC :
1.5kV
Tolerance :
±1%
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Lead Pitch :
5.08mm
Rated Power Dissipation (P) :
7W
Lead Length :
38.1mm
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Lead Diameter :
810 μm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Datasheets
17FPR025E
Ohmite 17FPR025E
Through Hole FIXED RESISTOR, 25mOhm, Metal Element,