12KPE72AH
Mfr.Part #
12KPE72AH
Description
TVS DIODE 72VWM UNI
Tape and Reel (TR)
Unidirectional Channels :
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
103.4A
Operating Temperature :
-55°C ~ 175°C (TJ)
Power - Peak Pulse :
12000W (12kW)
Voltage - Breakdown (Min) :
80V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
116V
Polarity :
Unidirectional
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
72V
Working Voltage :
72 V