12KPE28AH
Mfr.Part #
12KPE28AH
Description
TVS DIODE 28VWM UNI
Axial
Unidirectional Channels :
1
Capacitance @ Frequency :
Operating Temperature :
-55°C ~ 175°C (TJ)
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
47.5V
Active
Termination Style :
Power - Peak Pulse :
12000W (12kW)
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
28V
Working Voltage :
28 V
Product Type :
TVS Diodes
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
252.7A
Voltage - Breakdown (Min) :
31.1V