12KPE24CAH
Mfr.Part #
12KPE24CAH
Description
TVS DIODE 24VWM BI
Axial
Bidirectional Channels :
1
Series :
Automotive, AEC-Q101, 12KPExxH
Termination Style :
Power Line Protection :
No
Product Type :
TVS Diodes
Power - Peak Pulse :
12000W (12kW)
Operating Temperature :
-55°C ~ 175°C (TJ)
Working Voltage :
24 V
Automotive, Telecom
Polarity :
Bidirectional
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
294.9A
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
24V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
40.7V
Voltage - Breakdown (Min) :
26.7V