12KPE28CAH
Mfr.Part #
12KPE28CAH
Description
TVS DIODE 28VWM BI
Automotive, AEC-Q101, 12KPExxH
Polarity :
Bidirectional
Termination Style :
Voltage - Breakdown (Min) :
31.1V
Type :
Zener
Power Line Protection :
No
Bidirectional Channels :
1
Product Status :
Active
Product Type :
TVS Diodes
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
252.7A
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
47.5V
Working Voltage :
28 V
Power - Peak Pulse :
12000W (12kW)
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
28V
Operating Temperature :
-55°C ~ 175°C (TJ)