12KPE20CAH
Mfr.Part #
12KPE20CAH
Description
TVS DIODE 20VWM BI
Power - Peak Pulse :
12000W (12kW)
Product Type :
TVS Diodes
Automotive, AEC-Q101, 12KPExxH
Power Line Protection :
No
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
349.9A
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
34.3V
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
20V
1 Channel
Polarity :
Bidirectional
Voltage - Breakdown (Min) :
22.2V
Bidirectional Channels :
1
Operating Temperature :
-55°C ~ 175°C (TJ)
Working Voltage :
20 V