12KPE20AH
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
12KPE20AH
Manufacturer
Eaton-Electronics Division
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
TVS DIODE 20VWM UNI
Manufacturer :
Eaton-Electronics Division
Product Category :
Power - Peak Pulse :
12000W (12kW)
Applications :
Automotive, Telecom
Product Type :
TVS Diodes
Series :
Automotive, AEC-Q101, 12KPExxH
Unidirectional Channels :
1
Package / Case :
Axial
Number of Channels :
1 Channel
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
20V
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
349.9A
Voltage - Breakdown (Min) :
22.2V
Capacitance @ Frequency :
Mounting Type :
Through Hole
Package :
Tape and Reel (TR)
Supplier Device Package :
P-600/R-6
Type :
Zener
Polarity :
Unidirectional
Power Line Protection :
No
Operating Temperature :
-55°C ~ 175°C (TJ)
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
34.3V
Product Status :
Active
Working Voltage :
20 V